Të gjithë po flasin për këtë! Vendosi gjethe lakre në gjurin e saj në darkë dhe në mëngjes dhimbja dhe problemi u zhduk

415

Edhe pse lakra është e vështirë të tretet, siguron përfitime të shumta shëndetësore, ndoshta më shumë se çdo perime tjetër me gjethe. Sipas shumë studimeve, lakra ka aftësinë për të ulur rrezikun e zhvillimit të shumë problemeve shëndetësore, nga diabeti në sëmundjet e zemrës.

Menaxhimi i diabetit të tipit 2

Sipas Shoqatës Amerikane të Diabetit, lakra ngadalëson thithjen e sheqerit për njerëzit që janë të prirur për të zhvilluar diabetin ose tashmë janë diagnostikuar me diabetin e tipit 2, forma më e zakonshme e diabetit. Çfarë e bën lakren të dobishme në absorbimin e glukozës së tepërt është përmbajtja e saj e lartë e fibrave.

Për menaxhimin e diabetit, merrni parasysh këshillat e mëposhtme:

Zieni lakren me pak lëng limoni për aromë
Pini lëngun e lakres të paktën dy herë në ditë
Perdoreni lakren si pjate te dyte të paktën tri herë në javë

Reduktimi i rrezikut të sëmundjes së zemrës

Loading…

Lakra e kuqe përmban një pigment të tretshëm në ujë të quajtur anthocyanun, një përbërës që është shoqëruar me reduktimin e inflamacionit. Nivelet e rritura të polifenolit në lakër kanë qenë të lidhura me zvogëlimin e presionit të gjakut, gjë që redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Për parandalimin e sëmundjeve të zemrës, zbatoni udhëzimet e mëposhtme:

Pini një filxhan lëng lakre cdo dite

Merrni dy lugë lakër të gatuar çdo ditë
Në vend të marules, përdorni lakër në sallata

Për çështjet e stomakut dhe tretjes

Konsumoni lëngun e lakres për të luftuar diarrenën
Merrni shtesa te lakres per te kuruar ulcerat e stomakut
Konsumojeni te papërpunuar për të zvogëluar kapsllëkun

Perdoret per reduktimin e dhimbjeve

Ju mund të përdorni gjethe lakre për të reduktuar inflamacionin dhe për të lehtësuar dhimbjen. Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Misurit, flavonoidi që gjendet në lakër, i quajtur apigenin, ka vetitë anti-inflamatore. Ju mund të bëni një komprese me gjethe lakre:

Loading…

Së pari, lani dhe thani gjethet e lakres

Aplikoni gjethet në zonën e prekur dhe sigurojini ato me nje fashë për t’i mbajtur ato në vend
Lereni te veproje gjatë natës
Ndryshoni kompresat cdo dite

Gjethet e lakrave mund të përdoren gjithashtu për thonj te lenduar. Zbatoni udhëzimet e mëposhtme:

Merrni disa gjethe dhe mbajini ato në vend me një fashë
Aplikoni ato në zonën e prekura dhe lerini te punojnë brenda natës
Ndrysho gjethet çdo ditë