Mënyra më efikase dhe e lehtë për të pastruar veshkat nga gurët dhe helmet, mëlçinë nga grumbullimi i toksinave

413

Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin e substancave të rrezikshme nga trupi jonë dhe heqjen e toksinave nga gjaku. Kur është e mbingarkuar mund të grumbullojë ngadalësisht toksina, veçanërisht kur nuk pini ujë mjaftueshëm. Disa vese të këqija si pirja e duhanit ose konsumimi i ushqimeve fast food, pirja e alkoolit mund të dëmtojë të dyja dhe veshkat, por edhe mëlçinë. Në mënyrë që të pastroni veshkat tuaja nga gurët dhe helmet, si dhe mëlçinë nga grumbullimi i toksinave ju duhen vetëm disa bamje.

Kjo perime është një burim i shkëlqyer i shumë vitaminave dhe minerale, tejet e rekomanduar edhe për diabetikët, apo ata që janë yndyrna të larta.Receta e ujit të bajameve Prijini bamjet nga të dyja anët duke përdorur një thikë. Vendosini në një kavanoz të madh dhe mbusheni me ujë.

Loading…

Lërini gjatë natës ose të paktën nga 8 orë der në 24 orë.

Në mëngjes shtrydhini bamjet pasi ti keni nxjerrë nga uji dhe mblidhni lëngun e mbetur.

Hidhini bamjet në kosh dhe konsumoni ujin.

*Benefitet e tjera ujit të bamjeve:

Parandalon kapsllëkun
Ndihmon në ulen e nivelit të kolesterolit.
Rrit nivelet e energjisë dhe parandalon simptomat e depresionit
Trajton dhimbjen e fytit, ulçerat dhe inflamacionin e mushkërive.