E gjithë bota e ka ditur gabim! Uji me limon përgatitet në këtë mënyrë dhe njerëzit e bëjnë çdo ditë

351

Limoni duhet të konsumohet sepse është i bollshëm në përfitime të shumta shëndetësore. Për shembull, kur kombinoni limon me një gotë me ujë të nxehtë, një pjesë e madhe e aromës së tij trajtohet nga uji.

A është uji i limonit i mirë për ju?

Uji me limon është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën me të. Ju do të shijoni limon të shëndetshëm dhe nuk do të keni shijen e tharët! Është tepër freskuese, dhe i jep metabolizmit tuaj nxitjen e saj shumë të nevojshme. Limonat janë një nga ato frutat e çmendur që thjesht vazhdojnë të përmirësohen. Ata janë një burim i madh i vitaminës C.

Loading…

Një filxhan me lëng limoni të freskët mund t’ju ofrojë 187% të sasisë së rekomanduar të përditshme të vitaminës.

Lëngu gjithashtu ju ofron një sasi të shëndetshëm të kaliumit, magnezit dhe bakrit.

Por, ekziston një gabim i zakonshëm që shumica e njerëzve bëjnë kur ata shijojnë një gotë ujë limoni. Ata as nuk e kuptojnë se lëvozhgata e limonit është një nga pjesët më ushqyese të të gjithë frutit.

Rutina juaj normale është ndoshta të prisni limonin, ta shtrydhni lëngun dhe të shtoni ujë të nxehtë ose akull. Ju jeni duke bërë ujin e limonit në mënyrën e gabuar.

Kush mendonte se mund të kishte shumë më tepër për të ditur për një pije me vetëm dy përbërës, apo jo? Mundohuni ta përgatisni atë në mënyrë të drejtë dhe do të merrni të gjitha përfitimet e saj!