Vendosni një copëz qepë në veshin tuaj! Arsyeja do t’ju surprizojë!

321

Përfitimet e qepës janë konfirmuar nga shumë studime shkencore. Ata nxisin sistemin imunitar, balancojnë hormonet, përmirësojnë shëndetin e zemrës, qetësojnë nervat.Qepët ndihmojnë gjithashtu duke ulur nivelin e kolesterolit, përmirësojnë elasticitetin e enëve të gjakut dhe rregullojnë presionin e gjakut.Për më tepër, ato ulin nivelin e sheqerit në gjak, ndihmojnë në luftën kundër diabetit të tipit 2 dhe obezitetit. Qepët kanë veti të fuqishme antibakteriale, janë të pasura me një flavonoid të njohur si Quercetin, i cili është një antioksidant i fuqishëm dhe ka veti anti-inflamatore.

Loading…

Njihuni me disa nga çështjet shëndetësore që kuron qepa:
Qetëson dhimbjet e veshit
Vendos pjesën më të brendshme të një qepë në veshin ku ndjeni dhimbje. Lëreni të veprojë deri në mëngjesin e ardhshëm. Dhimbja do të zhduket si me magji!Lufton ftohjet.Hani një qepë të gjallë sapo të përjetoni shenjat e para të një të ftohti ose gripi, shtoni xhenxhefil dhe mjaltë dhe e pini si çaj.Trajton kollën.Pini lëngun e qepës në mënyrë që të shpëtoni një herë e mirë nga kolla e thatë.

Qetëson sytë e irrituar
Pritini një copë qepë për të stimuluar lotët. Kjo gjë do t’ju ndihmojë të qetësoni sytë e irrituar.
Qetëson lëkurën nga pickimi i insekteve apo nga kafshimet
Vetitë anti-inflamatore të qepëve trajtojnë ënjtjen, ndërsa antihistamina natyrale parandalon reagimet alergjike.
Trajton plagët e thella
Qepët do t’ju ndihmojnë të shëroni plagët në lëkurë, mjafton të mbështillni me fashë pjesën që dëshironi.
Shërojnë djegiet
Aplikoni një fetë qepë në pjesën ku jeni djegur dhe e lini atë të veprojë për 2 minuta. Pastaj, me disa të bardha vezësh aplikoni zonën e prekur dhe e lini të thahet në mënyrë që të krijojë një pengesë mbrojtëse.