Thuaj lamtumirë shtrirjet e venave dhe venat merimangë vetëm duke përdorur limon dhe Sodë

571

Pse shfaqen? Këto shenja formohen kur fibrat e kolagjenit, elastinës dhe retikulinës në lëkurë janë thyer . Kjo, rrjedh në pamjen e atyre breshra të bardha ose rozë që shumica e njerëzve e konsiderojnë të shëmtuar, zvogëlon atraktivitetin e lëkurës dhe për të mos përmendur shfaqjen e tyre në publik. Megjithatë, ato mund të jenë diçka aq e natyrshme sa një shenjë e krenarisë për të qenë nënat ose si një shenjë e, së fundi, pasi kanë qenë në gjendje të humbin peshë .

Në përgjithësi, shënon shtrirje shfaqen gjatë shtatzënisë, por ka disa faktorë që mund të shkaktojnë shfaqjen e tyre, të tilla si ndryshimet e papritura në peshë, pabarazitë hormonal, përdorimi i pavend i barnave të caktuara, rutinat intensive ushtrimit ose mungesa e saj . Dhe zonat që kanë tendencë të jenë pothuajse gjithmonë të prekur janë gjinjtë, këmbët, barku, hips dhe gjoksa.

Në çdo rast, në qoftë se ju jeni duke kërkuar për të hequr gjëja e parë që ju duhet të dini se nuk është se, edhe pse ai mund të reduktohet në në pikën vërejtur vetëm, kjo nuk është e mundur që të zhdukin ato plotësisht , siç është dëm që tashmë është bërë lëkurën. Këtu janë 3 mjetet juridike në shtëpi për të luftuar shenjat e shtrirjes:

Loading…

1) gjalpë kakao: një nga mjetet juridike më të mira dhe më efektive në shtëpi për të luftuar shenjat e shtrirjes. Kjo është një trajtim i jashtëzakonshëm, pasi ky yndyrë e yndyrës ka një fuqi hidratuese në lëkurë, duke përmirësuar elasticitetin e saj dhe duke zvogëluar shenjat e shtrirjes dhe plagët. Përveç kësaj, ajo nxit qarkullimin e gjakut dhe vonon plakjen. Rekomandohet të përdoret si një krem, dy herë në ditë, duke aplikuar lëvizje rrethore në zonat e prekura.

2) Lëng limoni: acid i këtij fruti redukton plagët dhe spote të shkaktuara nga aknet, shenjat e shtrirjes ose plagët në përgjithësi. Për këtë ilaç është e mjaftueshme që ju të keni vetëm një limon në majë të gishtave tuaj. Tani, ajo që duhet të bëni është prerë në gjysmë dhe masazh në zonën e prekur gjatë natës. Të nesërmen, pije me shumë ujë të ngrohtë. Nuk është e këshillueshme të kryeni këtë trajtim gjatë ditës, pasi ajo mund të njollosë lëkurën kur është në kontakt me diellin.

3) Krem avokado: për këtë ilaç të tretë dhe të fundit, ju duhet vetëm të lëngëzoni një gjysmë avokado, një gjethe aloe dhe një lugë vaj ulliri. Sapo të krijoni përzierje, zbatoni atë në zonat e prekura duke përdorur lëvizje rrethore. Ju mund ta përsërisni trajtimin deri në pesë herë në javë.