Shmangni kruajen e lëkurës nëpërmjet këtyre 6 metodave

279

Kruarja mund të jetë rezultat i ndonje virusi, një reaksioni alergjik ose motit. Secili nga trajtimet e kruarjes më poshtë janë provuar për të ndihmuar në lehtësimin e kruarjeve të bezdisshme. Në varësi të shkakut të kruajtjes suaj, mund të dëshironi të provoni kombinimin e këtyre opsioneve.

1. Vaj i pemes se cajit. Ky vaj ndihmon në uljen e ekzemes.Për të ndihmuar zbutjen dhe shërimin e lëkurës tuaj kombinoni 4 pika vaj çaji, 2 lugë sode buke, 1 lugë gjelle ujë dhe 1 lugë çaji vaj kokosi për të krijuar një krem anti-kruarje.

2. Tershera. Perzieni 2 gota tershere dhe 1/4 e filxhanit me sode buke. Shtoni 1 filxhan të kësaj në një vaskë me ujë të ngrohtë. Për trajtim me specifik shtoni ujë të mjaftueshëm për të krijuar një paste dhe vendoseni atë në pikat e kruarjes.

Loading…

3. Vaj kokosi. Nëse lëkura juaj e kruar është rezultat i lëkurës së thatë, vaji i kokosit mund të jetë ai që ju nevojitet. Ferkoni lekuren e thate me vaj kokosi ose mund ta kombinoni atë me aloe vera.

4. Sode buke. Perzieni 1 lugë çaji sode buke me 1 lugë çaji ujë për të krijuar një paste për trajtimin e pikave te kruarjes.

5. Aloe vera.Ajo zbut lëkurën dhe e hidraton në të njëjtën kohë. Kombinoni 1 lugë çaji aloe vera, 1 lugë çaji vaj kokosi dhe 1 lugë çaji gjalpë deleje. Aplikoni përzierjen në pikat e kruarjes dhe lereni brenda natës. Lajeni ne mëngjes. Përsëriteni çdo ditë aplikimin derisa kruarja te zhduket.

6. Mjalti. Mjalti ka provuar të jetë nje shërues dhe anti-inflamator. Rekomandohet aplikimi i mjaltit të ngrohtë në lëkurë për 15 minuta para se të lani ate . Ju gjithashtu mund të përzieni mjaltin me vaj kokosi.