A ju pëlqen Shalqiri ( Bostani ) ? Shikoni se çfarë ndodh me këdo që ha shalqi

381

Nuk ka dyshim se ka fruta me përfitime shumë të konsiderueshme, pasi ato janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale, si dhe me pronat që mund të shërojnë dhe forcojnë trupin tonë në mënyrë që të shmangin mijëra probleme dhe probleme shëndetësore.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet që ne të marrim fruta të paktën një herë në ditë, ose si një ëmbëlsirë, snack ose pije pas disa prej ushqimeve kryesore. Ky fakt i thjeshtë mund të na largojë nga mijëra sëmundje.

Në këtë mënyrë, nëse i njohim vetitë e disa frutave, ne mund t’i përdorim ato si një trajtim, pasi ne do të përfitonim më mirë nga mënyra e veprimit të tyre në organizëm dhe kështu do t’i kundërveponim të metat që mund të zhvillohemi në të ardhmen.

E pra, çdo frut ka veti të ndryshme, edhe pse ne mund t’i grupojmë ato në një mënyrë të caktuar, varësisht nga fakti nëse ato janë agrume apo të tjera. Por, fakti është se brenda këtyre kategorive të njëjta do të kemi shumëllojshmëri në potencialin e secilit, pavarësisht nëse ato janë të gjitha të pasura me vitaminë C ose një tjetër vitaminë.

Loading…

Në këtë rast ne do të flasim për përfitimet e shalqi, këto janë si më poshtë:
Ndihmoni për të humbur peshë: ky frut funksionon si një diuretik, kështu që ne mund të eliminojmë toksinat e grumbulluara dhe mbetjet e tjera që mbeten në trupin tonë, gjë që gjithashtu ndihmon në reduktimin e inflamacionit dhe të tjerëve.
Shmang dhe eliminon inflamacionet: shalqi është i pasur me antioksidantë, kështu që vetëm duke pirë një gotë me këtë lëng mund të shmangim ënjtje dhe inflamacion të shkaktuar nga sëmundje të ndryshme.
Parandalon sëmundjen e zemrës: në sajë të kësaj përmban një lloj amino acidi të quajtur citrulline, që përmirëson rrjedhën e gjakut.
Përmirëson shikimin: pasi është një fryt i pasur me vitaminë A.
Përmirëson lëkurën: në sajë të përmbajtjes së saj të lycopene, ky frut mund të rinovojë gjendjen e lëkurës, parandalimin e rrudhave dhe sagging.
Rrit energji dhe recomposes humbur muskujve: prandaj, përdorimi i saj rekomandohet veçanërisht në atletët.
Tani që e njihni, mund të filloni të hani më shumë shalqi pa ndonjë keqardhje, pasi ju do të shijoni këto përfitime dhe shumë më tepër. Ndajeni këtë informacion