Receta më e re me Qepë Turshi: balancon aciditetin e stomakut, shkrin yndyrnat dhe ndalojnë turbullirën e trurit

288

Fermentimi është praktikuar nga shumë kultura për shekuj. Ushqimet më të njohura të fermentuara bëhen duke përdorur lacto-fermentim.

ÇFARË ËSHTË LAKTO-FERMENTIMI?
Pjesa “lacto” e termit i referohet një specie specifike të baktereve, përkatësisht Lactobacillus. Llojet e ndryshme të këtyre baktereve janë të pranishme në sipërfaqen e të gjitha bimëve, dhe janë gjithashtu të zakonshme për traktet gastrointestinale të njeriut,në gojë dhe vaginë.
Acid laktik është një ruajtës natyral që pengon rritjen e baktereve të dëmshme. Përtej përparësive të ruajtjes, lacto-fermentimi ka shumë përfitime të tjera shëndetësore:

1. Përmirësimi i tretjes dhe përforcimi i absorbimit të lëndëve ushqyese
Një nga përfitimet kryesore të konsumimit të ushqimeve më fermentuese është se ndihmojnë për të përmirësuar tretjen. Duke ju furnizuar me baktere të shëndetshme, procesi juaj i tretjes është më i pajisur për të shkatërruar ose hequr bakteret e dëmshme. Këto baktere gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj për të absorbuar lëndë ushqyese nga ushqimi që hani.

Loading…

2. Rrit sistemin tuaj imunitar
Gutja juaj është mbrojtja juaj më e madhe kundër sëmundjes. Si e tillë, duke shtuar se bakteret e shëndetshme që gjenden në ushqimet lacto-fermentuara në dietën tuaj, mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Përhapja e baktereve të shëndetshme në zorrë mund të ndihmojë kontrollin e qelizave imune dhe për të parandaluar disa reaksione autoimune, të tilla si inflamacion.

3. Përmirësimi i funksioneve të trurit
Ashtu si në shumicën e proceseve trupore, truri juaj është i lidhur me sistemin tuaj të tretjes dhe imunitetit. Veza vagus është përgjegjëse për këtë lidhje.
Nervi vagus është një nga 12 nervat kranore që transferon informacionin nga sistemi nervor i zorrëve në sistemin nervor qendror të vendosur në trurin tuaj.

4. Përmbajnë antioksidantë të fuqishëm
Ushqimet e fermentuara me laktik përmbajnë një shumëllojshmëri të antioksidantëve të fuqishëm që mund të sulmojnë radikalet e lira të njohura për të shkaktuar kancer. Këta antioksidantë gjithashtu mund të luftojnë inflamacionin dhe të forcojnë sistemin tuaj imunitar.

5. Humbja e peshës duke ngrënë më shumë patate të skuqura
Ushqimet e fermentuara me laktik ndihmojnë në rregullimin e funksioneve të ndryshme hormonale. Kjo ju ndihmon të kontrolloni dëshirat tuaja ushqimore dhe të shtypni oreksin tuaj. Studimet tregojnë se njerëzit me një konsum të lartë të probiotikëve të shëndetshëm kanë tendencë të kenë një rrezik më të ulët për obezitetin.

Ashtu si ushqimet e tjera të fermentuara, është më mirë ta bëni vetë, kështu që ju e dini se nuk ka aditivë artificiale që hyjnë në to. Kur bëni vetë, përdorni kripë natyrale (si kripë rozë Himalayan) që janë të pasura me minerale, në vend të kripës së dëmshme të tryezës që përdoret në ushqime të fermentuara të përgatitura në treg.
Ka shumë mënyra për të shtuar qepë të fermentuara në dietën tuaj. Ju mund të hani atë ashtu siç është, shtoni atë në sanduiçe, në salads tuaj, në nachos tuaj ose tacos, dhe si condiments me ushqimet tuaja.

Çfarë keni nevojë:
1 kilogram qepë të vogla
Disa thelpinj hudhër të qerura
50g kripë natyrore të zgjedhur
1 litër ujë i distiluar është më i miri)
Disa kavanoza qelqi me grykë të gjerë me kapakë hermetik
koriandër
Piper i zi
Chilli të thata

Udhëzime:
Ju mund të fërgoni qepeët ose jo.
Përgatitni shëllirë: Shpërndani 50 g kripë natyrale në një litër (rreth një litër) ujë.
Vendi qepë në kavanoza pak më shumë se gjysma e plotë. Derdhni shëllirë mbi ta, lini rreth 1-2 cm hapësirë boshe për gazin fermentues. Vendose kapakun hermetik dhe lëreni ne temperature dhome.
Hapni kapakun çdo ditë për dy javët e para, për të çliruar ajrin e grumbulluar të fermentimit. Pas kësaj, çdo ditë .
Procesi i fermentimit mund të zgjasë deri në 1 ose 2 muaj. Disa njerëz e lënë atë deri në 3 muaj.
Pasi të keni provuar atë, ju mund të fermento pothuajse çdo perime.
Shëllira përdoret në ushqime lacto-fermented krijon një mjedis anaerobe, acid. Anaerobi do të thotë se nuk ka oksigjen të pranishëm në mjedis. Shumë receta lacto-fermentuara theksojnë mbajtjen e ushqimit nën nivelin e shëllirës.

Lacto-fermentimi është i sigurt, i lehtë, i shëndetshëm dhe ekonomik. Ushqimet mund të mbahen në këtë mënyrë në ruajtje të ftohtë për muaj, duke siguruar ushqime të pasura me enzimë gjatë dimrit kur prodhimi i freskët është i pakët, por duke ndërtuar sistemin imunitar.