Nese jeni ne ankth, beni mire qe mos ti konsumoni keto ushqime, ja pse

260

Sipas statistikave të fundit, më shumë se 40 milionë njerëz vetëm në Amerikë vuajnë nga ankthi. Mirëpo edhe shumica prej nesh e ka përjetuar të paktën një herë këtë ndjenjë, në rrethana të ndryshme. Por a e dini se ankthin mund ta përkeqësojmë edhe me ushqimet që i konsumojmë?Prandaj më poshtë po ju sjellim disa nga ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni kur jeni duke u përballur me ndjenjën e ankthit.

Alkooli
Ndonëse mund ta konsumoni një gotë birrë ose verë për t’i qetësuar nervat, besojeni ose jo, ju vetëm jeni duke e përkeqësuar situatën pasi alkooli ka një impakt negativ në hidratimin dhe gjumin, dy faktorë që ndikojnë drejtpërdrejtë në ankth.Alkooli e ndryshon nivelin e seretoninës dhe neurotransmetuesve në tru prandaj e përkeqëson ankthin.

Loading…

Kafeja
Fatkeqësisht rutina jonë e preferuar e mëngjesit mund të jetë duke na bërë më shumë keq se sa mirë.
Niveli i lartë i kafeinës përveç që e rrit nivelin e ankthit dhe nervozizmit gjithashtu ndikon në zvogëlimin e lumturisë në trup duke shkaktuar kështu një ndjenjë depresioni.Kafeina është e mirë të konsumohet vetëm në doza të vogla.

Ushqimi i fermentuar
Një pjatë me mish e copëza djathi dhe një gotë verë tingëllon tejet relaksuese, apo jo? Mirëpo këto ushqime vetëm sa e ndihmojnë ankthin pasi që gjatë fermentimit ushqimit i humb vlera dhe bakteriet janë në kontakt të drejtpërdrejtë me ushqimin.

Sheqeri
Përdorimi i tepërt i sheqerit përpos që ka efekte negative shëndetësore luan një impakt negativ edhe kur keni probleme me ankthin. Ekspertët tregojnë se përdorimi i tepërt i shqerit, trupit të njeriut i jep një ndjenjë trishtimi dhe brengosjeje që shpien drejt ankthit.