Nuk ka 50 vjeçar në Japoni që nuk e përdor këtë metodë fantastike! Është mëkat të mbahet i fshehur nga bota

5452

Keni dëgjuar për recetat japoneze tepër efektive, që konsiderohen si “burimi” i parë i produkteve të kozmetikës? Ajo që do t’ju lë me gojë hapur është fakti që në përbërje të këtyre produkteve ka oriz.
Po po, e lexuat mirë! Orizi konsiderohet një aleat i mrekullueshëm si për maskat e flokëve, ashtu edhe për maskat e fytyrës.

Orizi ka veti të fuqishme antioksiduese dhe gjithashtu ka aftësinë për të stimuluar krijimin e kolagjenit, i cili redukton rrudhat. Squalene është një substancë që gjendet në oriz. Kjo substancë mund të mbrojë lëkurën tuaj nga të gjitha efektet e dëmshme të shkaktuara nga dielli.

Orizi gjithashtu është i pasur me “gamma oryzanol”, e cila ka aftësinë për të ulur nivelin e kolesterolit dhe për të mbrojtur zemrën nga goditjet. Gjithashtu përmban me bollëk vitaminën E dhe dobitë e tij janë vërtetuar shkencërisht. Ajo që ne po përpiqemi të themi është se orizi mund t’ju ndihmojë të rinovoni shtresat e lëkurës suaj në një periudhë shumë të shkurtër kohe.

Dhe këtu në këtë artikull do t’ju tregojmë këtë recetë japoneze që do t’ju ndihmojë të hiqni qafe rrudhat, zbutni lëkurën dhe ta bëni të shkëlqejë sërish. Do t’ju bëjë të dukeni 10 vjet më të rinj.

Loading…

Përbërësit:

-3 lugë oriz
-1 lugë gjelle mjaltë
-1 lugë gjelle qumësht.

Përgatitja:

Përgatitja e këtij ilaçi është shumë e thjeshtë dhe e lehtë.
Së pari gatuani orizin për rreth 2 minuta. Pastaj ujin në të cilin është gatuar orizi, mos e çoni dëm. Mund ta përdorni më vonë.
Shtoni një lugë gjelle qumështi të nxehtë dhe një lugë gjelle mjaltë. Përzieni më pas të gjithë përbërësit dhe vendoseni maskën në lëkurë të pastër e pa lagështirë. Lijeni masën të thahet dhe më pas shpëlajeni fytyrën me ujin e orizit.

Vetitë e ujit të orizit:

Uji i orizit do t’ju ndihmojë të përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe do të veprojë si një antioksidant, për të hequr qafe papastërtitë dhe rrudhat. Ai zvogëlon inflamacionin e lëkurës dhe e atë të shëndetshme e të hidratuar. Bëjeni këtë maskë një herë në javë dhe na besoni që do mrekulloheni!