Këtë farmacistët nuk do t’ua thonë kurrë, por me vetëm këtë gjë që kushton 1 mijë lek të vjetra shëroni gripin, dhimbjet e veshit, erën e këmbëve e madje edhe lani perimet…

368

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për shkak të “përfitimeve” të kompanive farmaceutike sepse çmimi i tij është krejt i ulët, se peroksidi i hidrogjenit (uji i oksigjenuar) zgjidh shumë probleme si të shëndetit ashtu edhe ato të përditshme.

90% e njerëzve nuk e dinë këtë, sepse ky lajm nuk thuhet, ndoshta për shkak se ai është një produkt ekonomik dhe jo veçanërisht fitimprurës.

Në vitin 1938, hulumtuesit gjermanë morën rezultate të habitshme kundër ftohjes me peroksid hidrogjeni dhe është e rëndësishme që të filloni trajtimin sapo të shfaqen simptomat. Ata arritën në rezultate të goditura kundër ftohjes, gripit, infeksioneve të veshëve edhe pas vetëm 12-14 orë pas shfaqjes (natyrisht jo gojore, por lokale). Mbajeni ujin e oksigjenuar larg syve, nëse ka kontakt me organin, shpëlarje tërësisht.

Loading…

– Liron ftohjen, gripin ose sinuset (përzieni gjysmë ujë të oksigjenuar me gjysmë ujë të pastër, futni disa pika në vrimat e hundës dhe pastaj shfryni hundën tuaj.
– Vret mikrobet e zgavrës së gojës.Përzieni një lugë në një gotë uji të madhe për gargara dhe gjithashtu si pastë dhëmbësh, duke vënë disa pika në furçë dhëmbësh.
(Kujdes që të mos e gëlltitni) në thelb heq gurëzat gradualisht nga dhëmbët. Njome furçën me disa pika të peroksidit të hidrogjenit dhe përdoreni atë normalisht, shpërlaje gojën në fund).

– Ajo zvogëlon gjakderdhjen e mishit të dhëmbëve, pastron dhëmbën.
– Eliminon kërpudhat që shkaktojnë erën e keqe të këmbëve (përdoreni atë në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, parandalon zhvillimin e kruajtjes dhe kërpudhave të tjera).
– Dezinfekton rrobat e ngjyrosura me gjak ose sekrecione të tjera të trupit (zhytini këto rroba në një ene me 10% peroksid hidrogjeni, para larjes normale).
– Vret bakteret në kuzhinë, duke përfshirë salmonelën. Në kombinim me uthull të bardhë, testet kanë treguar eliminimin total të Salmonelës.
– Lehtëson njollat në fytyrë (lagni pjesën që dëshironi të ndriçoni duke përdorur një pambuk para se të shkoni në gjumë, duke përsëritur procesin derisa të arrihet rezultati i dëshiruar).
– Zbardh thonjtë (vendosni në një tigan të nxehtë një lugë gjelle peroksid hidrogjeni, e lini thonjtë të ngjyhen në këtë përzierje për 10 minuta pastaj lani duart tuaja. Sigurisht, thonjtë duhet të jenë të pastër dhe pa manikyrin e thonjve).
Me vetëm një pikë peroksid hidrogjeni ju mund të lironi kanalin e veshit, një ndjenjë shumë e bezdisshme që ndihet veçanërisht kur ju ka hyrë ujë i detit ose pishinës.

Dezinfekton çdo lloj fruti dhe perimeje, i spërkatni me të, pastaj vazhdoni me shpëlarje.

Perimet dhe frutat tuaja do të jenë të lira nga çdo parazit.