E lau fytyrën me këtë dhe asnjë nga familja nuk mund ta besonte sa i ri dukej ky burrë. Do keni 1 fytyrë “akull” të pastër

1548

Në këtë artikull, ne do t`ju paraqesim një locion shtëpi bërë nga gjethe majdanozi dhe limoni (ose uthull molle)! Ky locion freskues do t’ju ndihmojë të zbardhni lëkurën tuaj dhe të pastroni nga pika të errëta dhe puçrrat e fytyres dhe lëkura juaj do të jetë e shëndetshme dhe me shkëlqim përsëri!

Përgatitja është jashtëzakonisht e lehtë! Ju mund ta përdorni këtë locion çdo ditë për kujdesin e fytyrës.

Majdanoz është i pasur me vitamina dhe minerale. Lëngu i tij përmban vajra esenciale me një vend të lartë të përmbajtur të kaliumit dhe manganit.

Përdoret edhe si ilaç kundër etheve, sëmundjeve renale, sëmundjeve të traktit urinar, diabetit, inflamacionit të syve dhe lodhjes.

Industria e kozmetikës përdor majdanoz për shkak të zbardhjes dhe pronave rigjeneruese.

Është gjithashtu e shkëlqyeshme për kujdesin e lëkurës rreth syve tuaj dhe kjo ju ndihmon të eliminoni spote të errëta dhe puçrra fytyre.

Përgatitja:

Derdh 200 ml ujë të valë mbi 2 lugë gjethe të majdanozit të grirë dhe zieji për 15 minuta.
Hiqeni atë nga zjarri dhe e lë të qetësohet.
Kur të ftohet, shtoni 1 lugë çaji lëng limoni ose uthull molle.
Ruajeni përzierjen në një shishe qelqi dhe mbajeni në frigorifer.

Si ta përdorim atë:

Loading…

Përdoreni këtë locion çdo mëngjes dhe çdo darkë.

Kjo locion i bërë në shtëpi mbyll poret në fytyrën tuaj , por gjithashtu pastron dhe zbardh lëkurën. Pastron njollat ​​e errëta dhe aknet e fytyrës tuaj në mënyrë efektive.

Vetitë unike të majdanozit do t’ju ndihmojnë të keni përsëri një ngjyrë të qartë dhe brilante.

Përdoreni çdo ditë dhe pas një muaji, njollat e errëta, puçrrat dhe papastërtia nga fytyra juaj do të zhduket!

Për sytë:

Përgatitni të njëjtën locion, por pa shtuar lëng limoni, nëse doni të hiqni qafe rrathët e zinj dhe skuqjen e syve.

Me një top pambuku thith pak në këtë locion dhe vëre atë në sytë tuaj në mëngjes dhe në darkë. Lëreni të veprojë për 5 minuta.