Pini çdo ditë ujë me sode buke: Ilaçi më i lirë dhe më efikas

581

Soda e bukës është një pluhur i fuqishëm që mund t’ju ndihmojë për shumë gjëra, nga shërimi – deri te pastrimi i mobiljeve.

Shumë e përdorin atë si një mënyrë më e shpejtë për zbardhjen e dhëmbëve, por a keni menduar se çfarë do të ndodhte nëse po pini çdo ditë sode buke të tretur në ujë?

1. Acid gastrik

Nëse pini një gotë me ujë me gjysmë lugë çaji sode buke, ju do të rregulloni pH në stomakun tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë të reduktoni aciditetin në trupin tuaj, që besohet të jetë një nga shkaqet e kancerit.

2. Zemërimi

Ekspertët thonë thartira e stomakut shkaktohet nga acidi në stomak. Dhe në këtë rast, soda e bukes mund të jetë aleati juaj.

3. Infeksionet urinare

Bakteret jetojnë dhe shumëfishohen në mjedis acidik, kështu që nëse keni probleme me infeksionin urinar, pini një gotë ujë me gjysmë lugë çaji me sode buke dhe simptomat shpejt duhet të zhduken.

4. Ftohje dhe grip

Soda e bukës është një ilaç i madhe për gripin dhe ftohjen. Nëse përdoret rregullisht, mund të shkatërrojë viruset në fazën më të hershme.

5. Gurë në veshka

Uji i pijshëm ditor me sode buke mund ti thyeje guralecat, por edhe të parandalojë formimin e guralecave të reja. Nëse keni probleme të veshkave, para se të përdorni ilaçe natyrale, konsultohuni me mjekun tuaj.

Loading…

6. Forca

Uji me sode buke rrit qëndrueshmërinë fizike të trupit tuaj. Sekreti është se alkaliniteti i sodës së bukës redukton nivelin e acidit laktik të prodhuar nga muskujt.

Doza e rekomanduar e ujit me sode buke

Dita e parë: Pieni 6 doza – 1 filxhan ujë me gjysmë lugë çaji sode buke, çdo 2 orë nga një. Uji duhet të jetë i ftohtë.

Dita 2: Pieni 4 doza çdo 3 orë në ditë.

Dita e tretë: Pini një dozë në mëngjes dhe natën.

Dita e katërt dhe në vazhdim: Pini 1 gotë uji me gjysmë lugë çaji me sode buke çdo ditë derisa simptomat e padëshiruara të zhduken tërësisht.