Nga rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak deri tek bukuria, ja përdorimet e jashtëzakonshme të Aloes

562

Aloe Vera është një bimë tropikale, por ndër shekuj ka kapërcyere kontinente e oqeane duke bërë që të gjithë të përfitojnë nga bima e pavdekësisë !! Këtë cilësim ia dhanë egjiptianët, e studimet e mëvonta shkencore vërtetuan se kjo bimë është vërtetë një minierë vlerash ! Falë enzimave që nxisin shumimin qelizave të reja të shëndetshme në organizmin e njeriut dhe stimulimin e leukocitet, xheli i aloe verës direkt nga bima, apo i përpunuar mund të përdoret për një sërë problemesh shëndetësore.
Nga qetësimi i lëkurës nga pickimet e insekteve e deri tek probleme me mishrat e dhëmbëve apo shqetësimet me tretjen, aplikimi apo marrja e xhelit të Aloes do t’ju bëjë të ndiheni vërtetë më mirë. Xheli që përftohet nga aloe përmban vitamina, minerale, antioksidantë, aminoacide, enzima që prodhojnë inde të reja dhe promovojnë shëndetin e lëkurës. E pasur me vitamina A, E dhe C Aloe Vera rrit qarkullimin e gjakut. Zinku, kalciumi dhe magnezi, acidet yndyrore gjithashtu lehtëson djegiet e stomakut, përmirësojnë funksionin e traktit urinar, trajtojnë inflamacionet. Më poshtë do të lexoni disa nga përdorimet më të shpeshta të këtij xheli që bën mbrekulli
Ndihma e parë
Aloe Vera Gel mund të përdoret për të zbutur djegiet dhe skuqjet nga dielli. Ajo gjithashtu mund të përdoret për të zbutur pickimin e insekteve dhe alergjitë.
Përkujdesje lëkure

Loading…

A e dini se xheli i Aloe Vera mund të zëvendësojë kremrat si një hidratant i përditshme për lëkurë të thatë? Aloe Vera xhel është i njohur njohur për të minimizuar shfaqjen e rrudhave. Ai mund të ndihmojë edhe në lehtësimin e çështjeve të lëkurës si frustrimi si ekzemë, psoriasis dhe rosacea.
Aparati tretës
Pirja e lëngut aloe vera mund të ndihmojë për të përmirësuar dispepsi, kapsllëk dhe simptoma të tjera të zorrëve. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të lehtësuar ulcerat në stomak, hemorroide, infeksionet e traktit urinar, kolit dhe çështjet e prostatës.
Dhëmbët
Aloe Vera xhel ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës duke forcuar mishrat.
Shëndeti i përgjithshëm
Duke marrë në mënyrë orale lëng a xhel aloe mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve arthritis, të ulë nivelin e sheqerit në gjak, uljen e kolesterolit dhe triglicerideve. Është e njohur edhe për vetitë e saj detoksifikuese.