Ja si ta luftoni CELULITIN ne kushte shtepie (receta Bio)

395

SHKAKTARET E CELULITIT

1- Dietat janë të dëmshme dhe gjithmonë krijojnë shtresa dhjamore në trupin e femrave.
2- Stresi bën që muskujt dhe indi dhjamor të trashen.
3- Trashëgimia është gjithmonë faktor për formimin e celulitit.
4- Duhani edhe në rast se një shkon në palestër, gjithmonë është e rrezikuar nga celuliti në rast se pi duhan.
5- Uji. Marrja e pamjaftueshme e ujit formon celulitin.
6- Mungesa e ushtrimeve. Është e këshillueshme që pesë herë në jave të bëhen ushtrime nga 20 minuta.

Po vetë në shtëpi e eleminoj dot celulitin pa shpenzime?

Kura natyrale kundër celulitit

Loading…

Pjesa më e madhe e dermatologëve këshillojnë scrubin me kafe, sheqer dhe vaj ulliri:

– 1/2 gotë kafe e bluar
– 1/4 gotë sheqer
– vaj ulliri

Doktor Oz thotë se kjo maskë funksionon pasi kafeina rrit metabolizmin e yndyrnave, duke e zbehur celulitin. Megjithatë ndryshimi nuk do vijë menjëherë. Këtë maskë përdoreni 2 herë në javë për disa javë rresht.

1- Aplikoni vaj ulliri në zonat ku keni celulit.
2- Përzieni kokrrat e bluara të kafes me sheqerin.
3- Përdorni këtë scrub në zonat ku keni celulit. Masazhi të jetë i lehtë dhe me lëvizje rrethore. Bëni masazh të butë për rreth 10 minuta.
4-Shplajeni lëkurën. Më mirë ta praktikoni këtë metodë kur jeni në dush, për të evituar rrëmujën…!

Trajtimi nr.2:

Scrub trupi me kanellë, piper të kuq dhe të zi dhe vaj kanelle

-1 lugë gjelle kanellë pluhur
-1 lugë gjelle piper i kuq
-1 lugë gjelle piper i zi
-vaj kanelle derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme

Përgatitja

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme.
Ky lloj trajtimi anti-celulit funksionon më së miri kur vaji masazhon zonat e trupit të prekura nga celuliti duke për rreth 4-5 minuta, derisa lëkura skuqet pak. Shplajeni me ujë të ftohtë.

Përdoreni këtë trajtim 2 herë në javë