Ja 4 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë kastravec

292

Kastraveci përbëhet kryesisht nga uji, kështu që konsumimi i tij gjatë stinës së verës është mënyra e duhur për të ndihmuar trupin tuaj të qëndrojë i hidratuar.

Përmban vitamina C dhe K, magnez, kalium dhe mangan.

Duke qënë se përmban shumë pak kalori kastraveci ndihmon edhe që mos të shtoni peshë.

Sot do t’ju prezantojmë 4 arsye pse duhet të konsumoni kastravec çdo ditë.

Ushqim i trurit

Sipas Huffington Post, kastravecat përmbajnë fisetin që parandalon sëmundjet neurologjike që lidhen me moshën

Loading…

Antioksidantë

Kastravecat prej përmbajtjes së antioksidantëve ndihmojnë në riparimin e dëmtimeve shkaktuar nga radikalet e lira.

Shëndeti i kockave

Përmbajnë vitaminën K që është e nevojshme për kockat

Anti-inflamator

Personat që vuajnë nga artriti ose dhimbjet e kyçeve, duhet të përdorin kastravecë pasi ata përmbajnë flavonoide që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit.