3 metodat si të largoni helmet nga trupi juaj nëpërmjet këmbëve

1238

Mjekësia e lashtë kineze ka përdorur metodat e detoksit të këmbëve për të pastruar trupin prej toksinave ndër shekuj. Sipas sistemit kinez refleksologjik, këmbët kanë zona natyrore të energjisë të lidhura me çdo organ në trup, që do të thotë se ne mund të stimulojmë këto pika në këmbë dhe të pastrojmë organet nga toksinat.

Ka shumë mënyra qe mund të pastroheni përmes këmbëve tuaja natyrisht, dhe ne kemi zgjedhur më të mirën për ju. Vazhdoni të lexoni artikullin më poshtë për të parë listën.

Larje e këmbëve me kripëra
Dush jonik i këmbëve largon toksinat nga trupi përmes një procesi të quajtur elektrolizë. Ky proces përdor rrymën elektrike për të krijuar një reaksion kimik që nxjerr toksinat. Ionët nga uji absorbohen në trup përmes këmbëve lehtë, duke eliminuar toksinat shpejt dhe me efikasitet. Banja e këmbëve jonike zakonisht përdorin ujë të ngrohtë dhe kripë për të hapur poret dhe dezinfektoj këmbët – kur uji kthehet i errët, do të thotë se procesi po funksionon.

Këtu janë llojet më të mirë të banjës jonike të këmbëve:

1. Banjo detoksi në kripë
Përbërësit:
Një filxhan kripë deti dhe një kripë Epsom secili
2 gota sode buke
Disa pika të vaji esencial

Udhëzime:
Zijeni ujë në një tenxhere dhe shtoni kripërat në te, pastaj përzieni dhe shtoni këtë përzierje në një vaskë me ujë të ngrohtë. Shtoni edhe disa pika uthull molle dhe vajra esenciale, pastaj fusni këmbët tuaja në përzierje për 30 minuta për të detoksikuar trupin tuaj përmes këmbëve. Ju mund të ndiheni të lodhur pas procesit, por kjo është normale kur një sasi e madhe toksinash del jashtë trupit tuaj.

2. Banjo këmbësh me baltë
përbërësit:
1/2 një filxhan kripë Epsom dhe 1/2 baltë
Disa pika vajra esencial

Loading…

Udhëzime
Vendosni kripërat në një vaskë me ujë të nxehtë dhe lejoni që ato të treten, pastaj shtoni vajrat dhe baltën në fund. Përzihet mirë me një lugë druri derisa gjithçka të tretet, pastaj zhytini këmbët tuaja në banjë për 20-25 minuta për të nxjerr jashtë trupit tuaj helmet dhe për të rritur nivelet e magnezit gjithashtu.

3. Banjë detoksifikimi me oksigjen

përbërësit
Një lugë gjelle pluhur xhenxhefili
2 gota peroksid hidrogjeni

Udhëzime
Kjo lloj banje është e thjeshtë – mbushni një vaskë me ujë të ngrohtë, pastaj shtoni xhenxhefil dhe peroksid hidrogjeni dhe zhytini këmbët tuaja në përzierje për 30 minuta. Përveç eliminimit të toksinave nga trupi juaj, kjo banjë e këmbëve do të lehtësojë alergjitë e lëkurës dhe acarimet.