Ushqimet e fermentuara “kimchi” janë sekreti i vetëm i rënies në peshë

279

‘Kimchi’ është një burim i shkëlqyer fibrash, që bashkë me probiotikët e shëndetshëm, është arma më e fuqishme për t’ju ndihmuar të mbani të shëndetshëm sistemin e tretjes. Kur jeni duke u përpjekur për të humbur peshë, ju doni të përforconi metabolizmin tuaj dhe të rrisni aftësinë tuaj për të djegur kalori. Duke përmirësuar metabolizmin tuaj, ju ndihmoni tretjen e ushqimit dhe parandaloni shtimin e peshës ose ndihmonin në humbjen e peshës.

Së bashku me këto përfitime, ju mund të konsumonin ‘kimchi’, armën sekrete për t’ju mbrojtur kundër pezmatimeve të lëkurës, për të parandaluar kancerin dhe për të ngadalësuar procesin e plakjes. Nëse dëshironi sa më shumë përfitime, atëherë përdorni recetën e mëposhtme ‘kimchi’ për të përgatitur serinë tuaj me këto vakte ushqimesh të fermentuara.

Receta
Kjo është një recetë mjaft e thjeshtë për t’u ndjekur dhe mund të përshtatet lehtësisht sipas shijeve tuaja. Herën e parë që bëni ‘kimchi-n’ tuaj, ju duhet të ndiqni këto udhëzime. Pasi ta provoni, mos nguroni të shtoni përbërës të tjerë, si peshq ose karkaleca, sipas dëshirës.

Loading…

Përbërësit:
-2 lakra të llojit Napa (e grirë)
-5 qepë pranverore (të grira imët)
-3 thelpinj hudhër (të grimcuara)
-1 lugë çaji xhenxhefil të freskët
-2 speca djegës të llojit jalapenos (të grirë)
-2 lugë gjelle piper i kuq (grimcuar)
-½ qepë
-½ një lugë çaji kripë
-2 lugë mjaltë organik

Përgatitja:
Shumica e njerëzve përdorin kavanoza të mëdha qelqi. Filloni të bëni ‘kimchi-n’ tuaj duke i kombinuar të gjithë përbërësit në një tas të madh, por lini mënjanë kripën dhe mjaltin. Pas kombinimit të përbërësve, hiqni dy gota të përzierjes dhe vendosini në një blender. Shtoni ujë të mjaftueshëm vetëm për të krijuar një lëng të trashë nga përbërësit në blender. Shtoni kripën dhe mjaltin dhe pastaj përziejeni deri sa të kombinohen tërësisht.

Hidheni këtë përzierje në enët tuaja, vendosni edhe nga një gjethe lakre sipër dhe mbylleni kavanozin me kapak. Tani procesi i fermentimit mund të fillojë. Magazinojini enët tuaja në një dhomë për të paktën tre deri në shtatë ditë. Sapo të hapni kapakun dhe të hani ‘kimchi-n’, duhet ta ruani në frigorifer. Kjo do të ngadalësojë procesin e fermentimit.

‘Kimchi’ është i lehtë për t’u përgatitur, por kërkon kohë për t’u fermentuar. Edhe nëse nuk jeni të kënaqur me shijen, mos u dorëzoni. Provojeni përsëri. Konsumojeni çdo ditë me ushqimet tuaja.