Provoni të vendosni një copë qepë tek dhëmbi juaj dhe mbajeni për 15 minuta, ja arsyeja pse

347

Qepa është një perime shumë e përdorur në kuzhinë si pjësë përbërëse e sallatave apo supave kryesisht. Por, një pjesë e madhe e njerëzve nuk e pëlqejnë atë për shkak të aromës dhe faktit që i bën të “qajnë”. Ajo është e njohur edhe për vetitë e saj mjekësore dhe përdoret gjerësisht në trajtimin e shumë problemeve shëndetësore.

Veçanërisht për problemet me dhëmbët si dhimbje apo infeksione, ajo është shumë e dobishme. Njerëzit të cilët i pëlqejnë shumë qepët me siguri që do ta provonin menjëherë këtë truk mahnitës. Në rast se keni dhimbje dhëmbi vendosni një copë qepë të kuqe te dhëmbi dhe mbajeni për 15 minuta. Dhimbja do të zhduket gradualisht brenda kësaj kohe.

Loading…

Arsyeja se pse është kaq efektive lidhet me faktin se qepa përmban komponentë anti-inflamatore. Qepa lëshon lëngun e saj që lufton çdo lloj inflamacioni apo bakteri që gjendet në gojën tuaj.