Mjekët më dhanë 10 vite jetë, por unë u shërova rasti vecante i 33-vjeçares

601

Polina Petruk ishte vetëm 21 vjeçe kur mjekët e diagn.ostikuan me ‘’ glomerulosklerozë fokale segmentale” një sëmundje shumë e rrallë e cila mund të çojë deri në kal.bëzimin e plotë të veshkave. Ishte viti 2007-të kur mjekët paralajmëruan vajzën londineze se kishte vetëm 50% mundësi për t’i shpëtuar sëmundjes për 10 vitet e ardhshëm dhe se nuk duhet të lindte kurrsesi fëmijë. Mirëpo rasti i saj, prej 5 vitesh ajo është nënë e një vajze të quajtur Maia, jo vetëm që sfidoi pritshmëritë e mjekësisë, por po lë pa fjalë edhe vetë shkencëtarët.

”Rasti im i ka lënë mjekët pa fjalë, pasi deri më tani asnjë pacient i prekur nga FCSG nuk ka arritur të jetojë kaq gjatë pa nevojën e një tran.splanti veshkash. S.ëmundja ime është shumë e rrallë dhe prek gjithashtu organe të tjera si mëlçia dhe mushkëritë, si dhe dëmton qarkullimin e gjakut në pjesë të ndryshme të trupit, por unë kam gjetur shpëtim falë një fruti të vetëm: ananasit.”-rrëfen ajo për ”Daily Mail”.

”Në vitin 2009 , pra 2 vjet pas d.iagnostikimit, fillova të ndryshoja regjimin e të ngrënit dhe të provoja
dietën mesdhetare, Keto dhe Paleo, mirëpo nuk kisha asnjë ndryshim. Kur ngela shtatzënë, mjekët më këshilluan të ab.ortoja, por nuk pranova. Maia lindi në javën e 37-të shtatzënisë, pasi veshkat e mia nuk po filtronin urinën dhe toksinat, dhe ajo ishte në rre.zik.’’-vazhdon ajo. Pas lindjes së vajzës, ajo ndryshoi komplet regjimin e të ushqyerit pasi për fatin e saj të ke.q u diag.nostikua edhe me yndyrna të larta në gjak. Nga ai moment ajo filloi të hante ananas dhe shëndeti i saj është përmirësuar në mënyrë të habitshme.

Loading…

Ananasi është një frut i shijshëm tropikal i cili mund të konsumohet në shumë mënyra. I gatuar, i freskët, komposto apo lëng. E rëndësishme është që në shportën e frutave tuaja dhe ananasi të ketë herë pas here vendin e tij. Me konsumin e 100 gramëve ananas ju do të plotësoni 44% të nevojës së trupit tuaj për mangan, 58% të kërkesës së trupit tuaj për vitamin C dhe gjithashtu do të përfitoni sasi të konsiderueshme kaliumi, bakër, kalcium, magnez, betakaroten, tiamine,vitaminë B6, folat si edhe fibra të tretshme dhe të patretshme.

Përfitimet shëndetësore dhe mjekësore të ananasit përfshijnë aftësitë e tij për të përmirësuar shëndetin e frymëmarrjes, të luftojë ftohjet, përmirëson tretjen, ju ndihmon të humbni peshë, ju forcon kockat dhe përmirëson shëndetin oral. Nëse mendoni se përfitimet mbarojnë, gaboheni. Do të përfshini një ananas në javë kur të mësoni edhe se ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës suaj dhe në qarkullimin e gjakut, rrit sistemin imunitar dhe redukton inflamacionet e ndryshme.