Kur e ndjeni se po sëmureni përgatiteni këtë ilaç në shtëpi dhe konsumon 2-3 lugë në ditë

362

Ndryshimet klimaterike na bëjnë më të predispozuar nga sëmundjet e sezonit. Edhe ju mund të jeni viktimë e një gjendjeje gribale ndërkohë që ka rënie të temperaturave.
Ky ilaç i përgatitur në shtëpi do të zëvendësojë shurupin e kollës dhe çdo kurë tjetër ndaj sëmundjeve të stinës. Ky tonik i ftohtë i gripit është i mbushur me përbërës natyral me fuqi terapeutike.

Xhenxhefil
Kjo rrënjë pikante ngroh trupin, duke ju bërë të djersitni dhe t’i dëboni toksinat. Nëse jeni duke vuajtur nga stomaku, ai mund të zbutë problemet e gastritit.
Shafrani i Indisë
Kjo erëz është e përkryer për këdo që vuan nga i ftohti. Ajo ka aftësi imunitare dhe mund të përmirësojë tretjen tuaj, është anti-inflamatore, anti-bakteriale dhe antivirale.

Qepët
Qepët janë një antioksidant i fuqishëm që ka një mori përfitimesh të mrekullueshme.
Uthulla e mollës
Ajo ndihmon trupin tuaj të eliminojë toksinat, lehtëson dhimbjen e fytit, nxit tretjen e shëndetshme, rrit sistemin tuaj imunitar dhe lehtëson infeksionet e sinusit.

Loading…

Hudhra
Jo vetëm që i mban larg viruset, por gjithashtu parandalon bakteret e keqe, që funksionojnë si antivirale, antifungale dhe antibiotike.
Përbërësit:
-2 rrënjë të freskëta xhenxhefil
-1 lugë gjelle pluhur organik shafran i Indisë
-1 kokë e tërë e hudhër e qëruar
-1 qepë organike të bardhë
-0.5litra Uthull molle
Udhëzime:
Lani përbërësit, pritini dhe vendosini në blender.Shtoni uthull molle te përzierja dhe hidheni në një kavanoz qelqi. Mbulojini me kapak dhe më pas me një peshqir.
Këtë masë të përftuar lëreni për 4 javë. Më pas me një kulluse siguroni lëngun e përftuar gjatë këtyre javëve.
Sapo të shikoni shenja të gripit merni 2 lugë tri herë në ditë ose bëni gargarë.
Merreni 4 herë në ditë nëse jeni të sëmurë. Mund ta përzieni me një lugë mjaltë nëse dëshironi