Farat Chia plotësojnë të gjitha nevojat e trupit, për lëndët më të rëndësishme ushqyese

339

Farërat janë një minierë mineralesh e lëndësh ushqyese e kjo është arsyeja pse shumë ekspertë të shëndetit apo nutricionistë e dermatologë rekomandojnë që këto të fundit t’i përfshini në regjimin tuaj të përditshëm. Në varësi të nevojave tuaja, mund të hani farëra të ndryshme, por ato të Chias e të kungullit janë më të shëndetshmet. Përfitimet shëndetësore që vijnë nga konsumi i këtyre të fundit. Dy lugë fara chia pëmbajnë. 64% me shumë kalium se një banane,2 herë më shume antioksidante se boronicat.Plotesojne 41% te nevoja te trupit per fibra,5 here me shume kalcium se qumeshti.100% me shume omega3 se salmoni.3 here me shume hekur se spinaqi 20% proteina, Plotesojne 32% te nevojave te trupit per magnez

Astekët ishin të parët që e përmendin farën Chia si ushqimin bazë që e kishin përdorur si pjesë të ritualeve fetare, por edhe për qëllime mjekësore. Chia është bimë e pasur me acide yndyrore omega-3, proteina dhe fibra; gjithashtu përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Fara Chia është shumë e mirë për rigjenerimin e lëkurës, por edhe për djegien e yndyrës. Forcon organizmin dhe ndikon pozitivisht në organet e tretjes. Nutricionistët pohojnë se fara

Loading…

Chia janë një prej gjërave më të mira që mund të konsumoni në qoftë se ndihemi të pa energji
sepse ndikojnë në funksionimin e muskujve dhe i japin trupit energji prandaj edhe përdoret shpesh nga atletët. Kjo farë përmban rreth 37 për qind të fibrave ushqyese të cilat ndihmojnë punën e zorrëve. Mund t’ju interesojë gjithashtu: Të gjitha arsyet përse duhet të hani çdo ditë nga një lugë fara lini/ ja vlerat e paçmueshme dhe lëndët ushqyese

Dieta e bazuar në konsumimin e kësaj fare është dëshmuar si e shkëlqyer në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë. Konsumimi i farave Chia ndikon në uljen e oreksit, përshpejton metabolizmin,dhe aktivizon glikogjenin i cili është shumë i rëndësishëm për djegien e yndyrës. Një lugë e madhe me fara Chia në ditë është e rekomanduar, por jo më shumë se kaq, sepse Chia përmban shumë fibra, të cilat mund t’i mbingarkojnë të gjithë ata që kanë stomak të ndjeshëm.

Fara Chia ka shije shumë të butë dhe mënyra më e thjeshtë për ta përgatitur është duke e përfshirë në kose të ndryshëm me fruta të përgatitura vetë. Farat e kungullit përmbajnë një shumëllojshmëri mineralesh nga magnezi, mangani, proteina, bakri dhe zinku dhe nutricionistët i kanë konsideruar gjithmonë si farat më të shëndetshme për t’u përfshirë në dietën ushqimore.