Është koha për të mësuar benefitet mahnitëse që ka tërshëra nëse e konsumoni çdo ditë

420

Tërshëra është një nga drithërat më të konsumuara në të gjitha kohërat për vlerat e saj ushqyese dhe vetit energjike që zotëron, ajo ka qënë baza ushqyese në shumë qytetërime.

Ky produkt ofron vitamina si vitamina E, B6 dhe B5 dhe minerale si hekuri, selenium, magnez dhe bakër. Kjo është dhe arsyeja pse është një nga drithërat më të plota dhe më të shëndetshme. Por shumë njerëz nuk ja njohin vetitë e saj..

Benefitet e pabesueshme të tërshërës janë:

Tërshëra ndihmon në kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak
Është shumë e rëndësishme që të gjithë njerëzit me diabet, ta hanë përditë për të kontrolluar tretjen e niseshtës dhe të mbajnë në kontroll nivelet e glukozës në gjak.
Tërshëra ka veti anti-kacerogjene
Tërshëra ju ndihmon të bini nga pesha
Tërshëra jep energji
Ajo kujdeset për qarkullimin e gjakut dhe funksioimin e zemrës
Tërshëra përmban proteina esenciale
Tërshëra ndihmon në parandalimin e gjendrës tiroide
Ul nivelin e kolesterolit në gjak
Ndihmon në aparatin tretës
Përveç kësaj, ky ushqim ndihmon në reduktimin e acideve biliare
Tërshëra ndihmon në parandalimin e osteoporozës
Kanë veti të pabesueshme në sistemin tonë qendror nervor
Si mund ta konsumoni tërshërën?

Loading…

-Ju mund të hani biskota me tërshërë (në shtëpi ose të blera).

-Ju mund ti shtoni në qumësht ose kos, njësoj si drithërat.

-Ju gjithashtu mund t’i përzieni ato me qumësht dhe mund të bëni krepa.

– Mund të bëni bukë me tërshërë.

-Gjithashtu mund ti hidhni në sallatën tuaj.

-Mund të bëni dhe pije të shijshme duke përdorur tërshërë dhe fruta të stinës.