E rekomanduar nga mjeku: Kjo recetë bën mrekulli me dhimbjen e gastritit, e largon menjëherë

385

Gastriti është një shqetësim i stomakut i cili fillon me një dhimbje në pjesën e sipërme të barkut dhe shoqërohet më pas me urth. Nëse këto simptoma nuk reduktohen me kalimin e kohës, kjo nënkupton se ai po zhvillohet me shpejtësi. Pirja e duhanit apo ndryshime në zakonin e të ngrënit janë dy faktorët kyçë që shkaktojnë gastritin.

uk duhet në mënyrë kategorike të kapërceni vaktin e mëngjesit, nëse dëshironi të mos rrezikoheni nga gastriti. Ka medikamente dhe trajtime mjekësore për trajtimin e gastritit, por ato mund të shkaktojnë edhe efekte anësore në shëndetin e përgjithshëm.

Kështu, është shumë më mirë të mbështeteni tek mjekësia popullore për t’i shpëtuar këtij shqetësimi përgjithmonë. Sipas balkanspress.com ka një recetë shumë të efektshme të përgatitur nga Muhammed Hamrajevit, president i Akademisë Kombëtare të Mjekësisë në Uzbekistan.

Loading…

Përbërësit:
½ kungull
2 lugë gjelle mjaltë
1 lugë gjelle uthull molle

Përgatitja dhe përdorimi:
Qëroni kungullin dhe prejeni në copa të vogla. Vendoseni në një shtrydhëse frutash. Hidheni lëngun e tij në një enë të pastër. Shtoni mjaltin dhe uthullën e mollës dhe përziejini mirë.
Është shumë i shijshëm, me vitamina dhe minerale që janë shumë të shëndetshme për shëndetin.