Besojeni ose jo, por celuliti mund të hiqet fare thjeshtë. Ja çfarë ju duhet…

562

Shumë gra vuajnë nga çrregullimi i lëkurës i quajtur celulit. Kjo ndodh kur qelizat yndyrore depozitohen nën lëkurë.

Ai shfaqet kryesisht në kofshë, gjoks apo në bark.

Yndyra akumulohet shumë lehtë në këto zona të trupit, sidomos te gratë.

Shkaktarët kryesor të celulitit lidhen me hormonet femërore, progesteronet dhe estrogjenet.

Ndërsa hormoni i estrogjenit çon në problemin e indeve lidhëse duke nxitur formimin si dhe zgjerimin e qelizave të yndyrës, hormoni i progesteronit çon në dobësimin e venave dhe shtimin e peshës.

Loading…

Argjila jeshile është përbërësi më i mirë që mund t’ju shpëtojë nga celuliti. Ajo ka veti shumë të mira absorbuese, që do të thotë se mund të përthithë të gjitha papastëritë e trupit tuaj.

Ajo gjithashtu stimulon qarkullimin e gjakut dhe parandalon krijimin e depozitave të yndyrës nën lëkurë.

Përbërësit:
½ gotë argjilë (e gjeni në farmaci)
½ gotë algë deti (e gjeni në farmaci)
¼ gotë lëng limoni
1 lugë gjelle mjaltë
3 lugë gjelle ujë
Udhëzime:
Miksoni të gjithë përbërësit derisa të krijoni një lloj paste homogjene.
Masazhoni zonat e trupit ku keni celulit për 10 minuta.
Mbulojini me një qese plastike dhe lërini për 30 minuta.
Lajini më pas me ujë të ngrohtë.
Përsëriteni këtë trajtim një herë në javë.