KRIPA, kur na bën keq dhe alternativat për ta kufizuar

313

Kripa është një element thelbësor për shëndetin tonë, por nëse merret në sasi të tepërt mund të bëhet e dëm.shme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mësohet të kufizohet, duke zgjedhur disa alternativa.

Trupi ynë ka nevojë për një dozë ditore kripe të barabartë me 4 gram, por shpesh marrim një sasi shumë më të madhe sesa është e nevojshme, me rre.ziqe serioze për shëndetin. Kripa që sjellim në tavolinë (e quajtur “e bardhë”) është në fakt rezultat i një sërë procesesh të transformimit që sjellin këtë ushqim, për të humbur shumicën e mineraleve të saj, në favor të një përmbajtjeje më të lartë të natriumit.

Pikërisht për këtë arsye kripa shumë e bardhë shkakton hipertension dhe probleme kardiovaskulare, duke vënë në rrezik jo vetëm shëndetin, por edhe bukurinë, duke pasur parasysh që shkakton ënjtje, celulit dhe mbajtje të ujit.

Hapi i parë për zgjidhjen e këtij problemi është zvogëlimi i kripës në dietën tonë. Si? Ka disa alternativa të vlefshme që na lejojnë ta zvogëlojmë këtë element, pa sakrifikuar shijen. Para së gjithash erëzat, të përsosura për heqjen e kripës dhe bërë çdo pjatë të shijshme. Nga xhenxhefil tek shafran i Indisë, apo kerri dhe shafran: erëzat janë të mira, ndihmojnë tretjen dhe janë mike të linjave, si dhe të shijes.

Loading…

E njëjta gjë vlen edhe për lëngun e limonit (ose portokallit nëse preferoni) të dobishme për t’i dhënë një avantazh sallatave dhe gjellëve të peshkut. Përndryshe, ju mund të vini uthull molle ose piper dje.gvvv gës, të përsosur për të shtuar një prekje të erëzave në ushqime. Mos harroni madje edhe bimët aromatike, të shkëlqyera për zëvendësimin e kripës. Majdanoz, rozmarinë janë ideale.

Për të reduktuar kripën në dietë është e detyrueshme të ndiqni gjithashtu disa rregulla të rëndësishme. Para se të hani produktet e konservuara, të tilla si bizele, fasule, thjerrëzat, gjithmonë shpëlajini ato me ujë të rrjedhshëm për të hequr natriumin e tepërt. Shmangni shtimin e salcave të gatshme ose eleminoni krejt ushqimet e gatshme