Merrni këtë pije në mëngjes dhe ditën tjetër do të ndiheni 20 vite më të rinj!

320

Qumështi “i artë” është një pije e bërë nga përbërës natyral dhe është një nga më të dobishmet për shëndetin e përgjithshëm. Shafrani i Indisë është përbërësi kyç i kësaj recetë.Disa nga përfitimet e shafranit:
-Ka veti anti-inflamatore
-Forcon imunitetin
-Pastron mëlçinë
-Rregullon presionin e gja.kut
-Përmirëson kujtesën dhe funksionimin e trurit

Loading…

– Ul kolesterolin, përmirëson shëndetin e tretjes, lehtëson çrregullimet neurologjike
– Ul trigliceridet, rregullon metabolizmin dhe peshën
Ja si ta përgatisni këtë qumësht:
Përbërësit:
½ lugë çaji me piper të zi të bluar
½ filxhan me ujë
¼ filxhan me shafran pluhur

Përgatitja:Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere, mbi një nxehtësi mesatare. I trazoni vazhdimisht derisa të krijoni një pastë të trashë. Pasi të jetë gati lëreni të ftohet pak dhe e mbani në frigorifer. Rezultatet do ti vini re shumë shpejt!