Pite e shpejtë me mish – Receta

409

Përbërësit

2 vezë
½ luge kripë
1 gote(250ml) kos
1 gote miell
1 luge e vogle sodë bikarbone ose pluhur per pjekje
PËR MBUSHJEN:
300 gr mish i bluar
2-3 qepë
kripë sipas shijes
veget sipas shijes
piper i zi sipas shijes

Pite e shpejtë me mish, hapat:

Grijme qepen dhe zbusim ne tigan,pastaj shtojme mishin e bluar dhe melmesat sipas shijes. Pasi te shterroje lengu qe leshon mishi largojme nga zjarri. Perzijme vezet,shtojme kosin,miellin dhe soden biakrbone os epluhurin per pjekje. Ne kallepin e lyer dhe te permillur 20-30 qesim gjysmen e mases me miellin dhe rrafshojme. Pastaj qesim perbersit me mishin e ferguar dhe persiper mbulojme me pjesen e mbetur te shtreses me mielllin. Pjekim ne 170 grade per 40 minuta


Na ndiqni ne: