Receta më e mirë natyrale për të parandaluar rënien, rritur volumin dhe gjatësinë e qerpikëve!

454

ërveç rolit të tyre të rëndësishëm në aspektin e estetikës, qerpikët mbrojnë edhe sytë, sepse ato parandalojnë kalimin e ndikimeve të jashtme nga mjedisi dhe zvogëlojnë ndikimin e rrezeve ultravjollcë. Problemi është se, siç ndodh edhe me flokët, qerpikët priren të dobësohen për shkak të një mangësie ushqyese ose të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj kimikateve dhe produkteve të tjera të substancave agresive.

Lajmi i mirë është se ka mënyra të shumta për të kontrolluar rënien e tyre dhe për të rritur volumin dhe gjatësinë.

Me këtë rast, ne duam të ndajmë disa truke natyrore që ndihmojnë për t’i mbajtur ata në gjendje të mirë.

Rritja e konsumit të vitaminës E

Vitamina E ka efekte antioksidante që reduktojnë ndikimin e radikaleve të lira dhe në të njëjtën kohë stimulon rigjenerimin qelizor. Konsumimi i saj është shumë i dobishëm për lëkurën, por ajo gjithashtu ka përfitime të mëdha për flokët dhe qerpikët.

Disa ushqime që përmbajnë vitaminë E janë:

farat e lulediellit
bajamet dhe arrat
stikat e pishës
spinaqi
kajsia
borziloku
ulliri jeshil
Vaj bajameje

Vaji i bajames është një nga alternativat më të mira për kujdesin e qerpikëve, pastron tualetin dhe mbron lëkurën. Vitaminat dhe mineralet e tij mbajnë flokët e shëndetshëm dhe të ushqyer, ndërsa antioksidantët reduktojnë dëmtimin oksidativ, duke parandaluar plakjen e parakohshme.

Si të përdorni vajin e bajames?

Mundohuni të keni vaj të pastër bajameje. Përdorni një copë pambuku ose një furçë për të aplikuar një shtresë të hollë të produktit. Aplikojeni atë çdo natë para se të flini.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është në gjendje të ushqejë qerpikët që nga rrënja si dhe të parandalojë rënien e tyre.

Si të përdorni atë?

Ngjyeni një furçë të pastër me vaj ulliri dhe aplikoni një shtresë të hollë para se të shkoni në shtrat. Ditën tjetër, shplajini me ujë të vakët dhe sapun të butë. Përsëriteni çdo ditë.

Çaji jeshil

Ky përbërës natyror është shumë popullor për përmbajtjen e lartë të flavonoideve, antioksidantët që pengojnë dëmtimin e qelizave. Ky përfitim i njëjtë mund të merret edhe në trajtimin kundër rënies së qerpikëve.

Si ta përdorni atë?

Fusni një bustinë çaji jeshil në një gotë me ujë të vluar dhe e lini të qëndrojë në frigorifer. Kur çaji të jetë ftohur, ngjyeni një copë pambuku dhe aplikojeni atë në qerpikët. Në rast se keni reaksion alergjik, ju lutemi të ndaloni përdorimin. Përsëriteni trajtimin çdo ditë para se të shkoni për të fjetur.


Na ndiqni ne: