Kifle të shpejta dhe shumë të shijshme për mëngjes, ja receta

766

Përbërësit

1L qumësht
4filxhana vaj
4luge kripë
8luge sheqer
1.5luge maja
miell

Hapat

Te gjitha perzihen deri sa te formohet brumi.
Lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta).
Pastaj ndahet ne kuleq te mdhej.
Cdo kuleq shtrihet dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi.
Ne mes te formes trekendesh hedhim (ajrokrem,ose ndonje lloj mermelate ) dhe mbeshtilleen , renditen ne tepsi, i leme 20 minuta te qendrojne dhe pastaj i fusim ne furre per tu pjekur.
Pasi te piqen i lyejm me sherbet sa jan te nxehta (SHERBETI :8 luge sheqer, 5 luge uj te nnxehet).


Na ndiqni ne: