Nese ju djersiten duart? Ja kuptimi dhe si ta ndaloni atë

329

Kur duart djersisin do të thonë që trupi juaj po prodhon shumë djersë. Mbani mend se:

Djersitja është një proces normal përmes të cilit trupi rregullon temperaturën e tij.

Por teknikisht, djersitja e duarve njihet si hyperhidrosis palmar dhe shpesh shkaktohet nga sulmet e panikut, ankthi, stresi, nervozizmi dhe depresioni. Mund të jetë gjithashtu një problem i trashëguar.

Ju duhet ta merrni seriozisht problemin, pasi ndonjëherë mund të jetë simptomë e një gjendjeje serioze mjekësore, siç është sheqeri i ulët i gjakut, tiroidi tepër aktiv, sulmi në zemër, çrregullimet e sistemit nervor, menopauza etj. Disa ilaçe gjithashtu mund të çojnë në djersitje të rënda në trup, veçanërisht tek duart.

Këtu janë mënyrat më të mira për të ndaluar duart e djersitura:

Pluhur bebeje

Një nga mjetet më të thjeshta dhe më efektive për t’u çliruar nga dora e djersitur është pluhuri i foshnjës. Ajo punon si një antiperspirant natyral, i cili ndihmon absorbimin e lagështisë dhe parandalimin e e djersës.

Uthulla e mushtit të mollës

Uthulla punon duke balancuar nivelet e pH në trupin tuaj. Gjithashtu, natyra e saj astringent ndihmon në masë të madhe kontrollin e djersitjes së tepërt duke i shtrënguar poret në lëkurën tuaj. Me anë të një peshqiri me uthull ju mund të ti fërkoni herë pas herë duart tuaja ose ti lini duart 5 minuta çdo ditë në një enë me ujë dhe uthull.

Sherebela

Natyra e saj ndihmon në eliminimin e vajrave të tepërta të lëkurës dhe parandalon djersitjen. Kjo madje ndihmon në zvogëlimin e erës që shkaktohet nga djersitja.

Gjithashtu, sherebela është e pasur me vitaminë B dhe magnez, i cili parandalon mbiaktivitetin e gjëndrave të djersës.

Vendosni 1 ose 2 tufa në një tas të madh me ujë të nxehtë. Mbulojeni dhe e lini për 15 minuta. Lani duart tuaja të djersitura në këtë ujë për 30 minuta, 1 ose 2 herë në ditë.

Soda e bukës

Soda e bukës është një ilaç i shpejtë dhe i lirë për të trajtuar duart e djersitura. Ajo ka një natyrë alkaline që ndihmon në kontrollin e djersitjes së tepërt dhe gjithashtu bën djersën të zhduket shpejt.

Për më tepër, ajo punon si një antiperspirant dhe deodorant, dhe mund të absorbojë në mënyrë efektive lagështinë.

Përzieni 2 deri në 3 lugë sodë buke në një tas me ujë të ngrohtë. Mbani duart tuaja brenda për 10 minuta. Më pas thajini duart plotësisht. Bëjeni këtë një herë në ditë


Na ndiqni ne: