Ajo fërkon këmbët me sodë buke 2 herë në javë, ja çfarë ndodh

335

Soda e bukës është shumë e njohur për efektet e pastrimit dhe përdorimet praktike në kuzhinë.

Nga çmimi është e përballueshme për të gjithë, ndaj soda e bukës ofron mundësi të pafundme për të zgjidhur problemet e përditshme, pa pasur nevojë të përdorni produkte të ngarkuara me kimikate.

Ja disa përdorime:
Lehtëson dhimbjet
Soda e bukës është me të vërtetë e dobishme në rastet e pickimit nga bletët ose insektet.

– Aplikoni një përzierje me sodë buke dhe ujë në zonën e prekur.

Kundër djersës
Kjo përzierje me sodë buke dhe ujë mund të ndalë aromat e padëshiruara dhe ato të djersës.

– Kjo përzierje do të ruajë të thatë zonën poshtë sqetullës, ashtu si produktet deodorant të bëra vetë, pa kimikate.

Një trajtim qetësues për këmbët

– 3 lugë gjelle me sodë buke dhe ujë janë një përzierje e shkëlqyer për të çlodhur këmbët tuaja.

– Për rezultate optimale, masazhoni këmbët, ndërsa i keni të zhytura në përzierje.

– Përdoreni këtë dy herë në javë dhe do të shikoni ndryshimin.

– Një tjetër alternativë është që të vendosni sodë buke në vaskën tuaj për të relaksuar dhe për t’i dhënë energji gjithë trupit.

Qetëson djegiet
– Ajo mund të jetë një lehtësim i vërtetë për diegiet.

– Ju vetëm duhet të shtoni ½ filxhan sodë buke në një banjo me ujë të vakët.

Përveç që kanë pamje të keqe, thembrat e çara edhe shkaktojnë dhimbje.

Fatmirësisht, përbërësi i zakonshëm që gjendet në kuzhinë mund të ketë efekte shëruese në thembrën tuaj.

Kjo pasi që soda e bukës ka veti antiseptike që reagojnë kundër infeksioneve në thembrat tuaja.

Shëroni thembrat e çara vetëm me sodë buke

Soda e bukës jo vetëm që është efektive për sëmundjet e lëkurës, por është edhe e lirë dhe përdorimi i rregullt ua bën këmbët e buta.

Përbërësit:
– Tri lugë gjelle sodë buke

– Katër deri pesë litra ujë

Përgatitja:
– Filloni duke e përzier sodën e bukës me ujë të nxehtë dhe futni këmbët në ujë për 10-15 minuta.

– Kur këmbët të jenë zbutur mirë, pastroni ato me ujë të nxehtë, leni të thahen dhe lyeni me krem apo vazelinë.

– Koha më e mirë për ta bërë këtë është para se të flini dhe për rezultatet më të mira duhet ta përsëritni këtë çdo ditë për një javë!

– Pasi ta bëni për një javë, pushoni pesë ditë dhe përsëriteni prapë trajtimin. Duhet t’i kompletoni tri trajtime të tilla për t’i bërë këmbët mjaftueshëm të buta.


Na ndiqni ne: