Si te bëni djath të freskët në kuzhinë tuaj duke kursyer para

751

Bëni djath të freskët në kuzhinë tuaj

Nëse zakonisht konsumoni djath, ska asgjë më të mirë se ta përpunoni atë me përbërësit tuaj dhe në komoditetin e shtëpisë tuaj. Djathi bëhet duke fermentuar qumështin dhe shtohen acid të tillë si limon ose uthull ose bakteret që do të bëjnë sheqernat e qumështit të bëhen acid laktik.

Mullza përdoret për fermentim, ajo është një enzimë që gjendet veçanërisht në stomakun e gjedhëve, por edhe sot prodhohet artificialisht.
Për këtë ju duhet:– 1 litër qumësht të pasterizuar– Lëng limoni– 100 ml kos natyral– Kripë për shije– 2 lugë ajkë qumështi
Përgatitja: Së pari, vendosni qumështin në një tenxhere në nxehtësi të ulët. Kur fillon vlimi, hiqeni nga nxehtësia dhe lini enën të mbuluar për 20 minuta.

Shto lëngun e limonit, kosin dhe ajkën ​​dhe përziejeni butësisht për të shmangur gjenerimin e ajrit për 10 minuta. Kthejeni përgatitjen në zjarr derisa qumështi të “pritet”, që do të thotë të krijohen grumbuj gëlqerorë të ndarë me hirrë të lëngshme. Shtoni kripë, pastaj derdheni përzierjen në një garzë për të kulluar serumin. Kur mbaron tharja e hirrës ju do të merrni një paste të butë, diçka kompakte që duhet të gatuani pak për ta dhënë formën e djathit që dëshironi. Ruajeni në një enë plastike hermetike dhe ftoheni.Per me shume Shikoni Videon