Mjalti është shumë i mirë, po këto 8 përdorime të tij janë të pabesueshme!

349

Mjalti është përdorur shumë në kuzhinë dhe për vetitë e tij terapeutike për shëndetin tonë, ai duhet të jetë pjesë e dietës tonë të përditshme.

Më poshtë ju sugjerojmë 8 përfitimet e pabesueshme të mjaltit, të cilat mund të përmirësojnë shëndetin dhe humorin tuaj:

Energji. Një studim amerikan ka treguar se mjalti nuk shkakton rënie në sheqerit në gjak. Ai gjithashtu mund të përmirësojë fuqinë dhe shpejtësinë, duke u bërë një ushqim shumë i dobishëm për ata që praktikojnë sportet.

Djegia e yndyrnave. Merrni një lugë çaji mjaltë para se të shkoni në shtrat dhe mund t’ju ndihmojë për të djegur dhjamin, sepse ai është në gjendje të shpejtojë metabolizmin dhe zvogëluar hormonet e stresit.

Plagët. Mjalti ka veti të shumta antibiotike dhe kur zbatohet direkt në plagë, ai mund të ndihmojë për të përshpejtuar shërimin e tyre.

Kollë. 2 lugë mjaltë vetëm 30 minuta para gjumit mund të lehtësojnë kollitjen gjatë natës, duke ndihmuar të bëni gjumë më të mirë.

Për të vjellat. Kur kombinohet me limon, mjalti është një zgjidhje e shkëlqyer për të përzierat, veçanërisht i përshtatshëm për gratë shtatzëna.

Hipertensioni. Mjalti përmban karbohidratin e quajtur ‘oligosakaride’ i cili ka një efekt antioksidant dhe mund të ndihmojë për të ulur presionin e gjakut.

Zbokth. Vetitë antibakteriale dhe antifungale të mjaltit e bëjnë atë një zgjidhje të shkëlqyer për zbokthin. Aplikoni mjaltin e holluar në ujë të ngrohtë direkt në lëkurën e kokës, duke bërë masazh për rreth 30 minuta.

Pagjumësia. Nëse kombinohet me kripën Himaljane, mjalti mund të stimulojë gjumë të thellë. Ky ilaç ul kortizolin, hormonin e stresit, duke ju ndihmuar të flini më lehtë. Kombinoni 5 lugë mjaltë me 1 lugë kripe Himaljane dhe ruajeni në një enë. Para se të shkoni për të fjetur, shkrini një lugë çaji të kësaj përzierjeje nën gjuhë. Pasi ta lexonit do ju ftoja ti benit “LIKE” DHE “Share” ne menyre qe ta lexojne dhe miqte tuaj.