Çaji i kamomilit, ja për çfarë problemi shëndetësor mund ta përdorni!

395

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë konsumuar çaj kamomili për aromën e tij të shijshme dhe efektet relaksuese. Në fakt, kjo është zgjedhja e parë e shumë njerëzve si një pije freskuese para se të shkojnë në shtrat. Është llogaritur se çdo ditë konsumohen mbi 1 milion gota çaj kamomili!

Çaji mund të përgatitet duke përdorur dy lule të thata ose lule të freskëta dhe në qoftë se përdorni lule të freskëta, do të duhen dyfish (4). Kur lulet vendosen në ujë të nxehtë, esenca e domosdoshme tashmë është lëshuar. Çaji ose infuzioni, mund të përdoret i nxehtë apo i ftohtë për të marrë përfitimet e nevojshme shëndetësore.

Kamomili gjithashtu mund të përdoret për të trajtuar plagët, ulcerat, ekzemat, djegiet, dhe infeksionet e ndryshme të lëkurës.

Një nga mënyrat më të zakonshme për të përdorur çajin e kamomilit është luftimi i pagjumësisë.

Një studim i publikuar nga revista Biologjike dhe Farmaceutike tregoi se kamomil ka një efekt të ngjashëm me ilaçet qetësuese (të përdorura zakonisht për trajtimin e çrregullimeve të ankthit si dhe për të nxitur gjumin). Studimet e tjera mbi njerëzit kanë treguar se ekstrakti i kamomilit mund të ndihmojë disa njerëz të flenë më mirë.

Kështu, duke pirë një filxhan çaj kamomil rreth 30 minuta para se të shkoni në shtrat mund të flini më shpejt dhe të bëni gjumë të qetë.