I VJEN FUNDI RENIES SE FLOKEVE/ Zbulohet ilaçi 100% i sigurtë që rikthen flokët e humbura

543

Pacientët që vuajnë nga rënia e flokëve kanë rifituar shpresë së fundmi pasi një medikament i ekzemës ka rikthyer rritjen e flokëve tek një vajzë adoleshente që vuan nga alopecia

13-vjeçarja pa emër kishte alopeci të përgjithshme- një mungesë totale e flokëve të kokës – si dhe ekzemë, zbuluan mjekët.

Ajo përjetoi ‘rigjenerim’ domethënës të flokëve duke u trajtuar me “dupilumab”, një medikament që tregtohet nën emrin Dupixent, shkruan DailyMail.Medikamenti është miratuar për trajtimin e ekzemit të moderuar deri në të rëndë, i quajtur edhe dermatit atopik, në SHBA dhe Britani të Madhe.