Vdiq për katër minuta gjatë shtatzanisë, por ja çfarë ndodhi më pas kur ajo lindi vajzën e saj

357

Kelly Evans, 35 vjeç, vuan nga një gjendje e rrallë që dëmton zemrën e saj dhe rreh anormalisht dhe mund të shkoi në arrest kardiak.

Kelley tha: “Nëse urgjenca nuk do të kishte ardhur, do të kishte një histori krejt e ndryshme.” Ato shpëtuan jetën time dhe pa ta, nuk do ishte e mundur që as unë, as Ava nuk do të ishin këtu sot.

“Ne ishim aq të lehtësuar të dëgjonim se Ava nuk kishte vuajtur ndonjë ndërlikim. Nuk mund ta falënderoj mjaftueshëm atë ekip për gjithcka që bën për familjen tonë”. Kelley u diagnostikua me gjendjen e rrallë trashëgimore Wolff Parkinson White Syndrome kur ishte adoleshente. Ajo bën zemrën e saj të rrahi tepër shpejt, duke rezultuar në marrje mendsh, gulçim.

“Në ditën kur pothuajse vdiqa, u zgjova rreth orës 5 të mëngjesit duke menduar se ishte një sulm paniku.” Bera të gjitha ato që më rekomandonin. Unë piva ujë, u ula në banjë dhe bëra disa ushtrime frymëmarrjeje, por thjesht nuk do të shkoj për rreth gjysmë ore “.

Por kur Kelley u shemb në tokë, burri i saj, Gareth tha: “Ne ende menduam se ishte një sulm paniku por thirra një ambulancë dhe ata dërguan urgjencën. “Ajo ishte aq e qetë dhe nuk u duk e frikësuar, gjë që më bëri të ndjehesha më pak i shqetësuar.”

Ajo thjesht më tha të merrja djalin tonë Bob, nga shtrati, mori defibrilatorin dhe filloi të pomponte gjoksin e saj dhe solli Kelley në jetë.” Ky ishte momenti kur ambulanca u kthye dhe paramedikët e çuan në spital. “Ishte një mëngjes i tmerrshëm, unë isha aq i brengosur për djalin tim, ai ka nevojë për mamanë e tij.”