Ja pse nuk duhet ta hidhni kurrë ujin e makaronave!

370

Makaronat jane shume te thjeshta per tu pergatitur e gatuar. Ju duhet vetëm një tenxhere plot me ujë të valuar,pak kripë dhe erëza.

Ju nuk keni nevojë për shume uje për të gatuaj makarona. Sekreti për të gatuar është sa më pak ujë. Ju mund ta përdorni atë për shumë gjëra dhe të bëni salcat më të shijshme.

Këtu është e gjitha se per cfare mund ta perdorni ujin:

Per lulet
Ky ujë eshte shumë i dobishëm për çdo bimë. Lule do te marre ushqyesit me te rendesishem prej ujit dhe tokes. Lereni te ftohet dhe me pas ujitni lulet me te.

Për salca dhe pesto
Është një lëng i artë që mund të kombinojë të gjithë përbërësit së bashku shumë mirë.

Per buke dhe pica
Sa herë që doni të bëni brumë apo bukë të pjekur në shtëpi, mos harroni se uji i makaronave mund t’i bëjë ato edhe më të shijshme.

Per floket
E cuditshme, por shumë e dobishme. Duke masazhuar rrënjët e flokëve me ujë makaronash mund të riparojë flokët e dëmtuar dhe flokët e thatë. Me pas shpelajini me shampo pas masazhimit.

Per kembet
Te mbani kembet në ujë të ngrohtë makaronash mund te zvogeloje enjtjen dhe ta beje lekuren tuaj me te bute.