Pak nga kjo çdo ditë që të përmirësoni: diabetin, tretjen, trurin dhe punën e zemrës

464

Të gjitha përfitimet e farave të chia-s
Një masë prej 30 g (rreth dy lugë) mund të përmbajë deri në 12 g fibra. Ndryshe nga fara të tjera, ajo ka një numër të madh vlerash:
– Është pa gluten

– Mund t’i zëvendësojë vezët – thjesht përziejeni farën me pak ujë, prisni pak të rriten në vëllim, dhe shtojini në gjellë që dëshironi.
– Trajton probleme e tretjes për shkak të përqendrimit të lartë të fibrave
-Kjo është një nga ushqimet më të mira për shëndetin e trurit dhe të zemrës, për shkak të 20% omega-3 acide yndyrore
-Përmban proteina
-Forcon thonjtë, flokët dhe lëkurën
– Është një burim i mirë i hekurit dhe i vitaminës C
– Është një antioksidant jashtëzakonisht i fuqishëm

– Është optimal për diabetikët, sepse rregullon nivelet e glukozës në gjak
– Ka disa aminoacide
-Ajo përmban më shumë kalcium se sa qumështi.
-Ata përmbajnë dy herë më shumë kalium se bananet.
Të gjitha që ju duhet është një lugë gjelle e farave të përditshme. Sekreti është që të lini farat në një tas me ujë për 15 minuta. Ju do të shihni se ato do të jenë më të mëdha se madhësia origjinale. Kjo është pikërisht pse ata ndihmojnë për të humbur peshë, sepse na mbajnë plot për një kohë të gjatë.

Përfitimet e farës së chia janë:
Mbron zemrë për shkak të vetive anti-inflamatore, antitrombotike dhe vasodilatator që ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut dhe kolesterolit në gjak (ul LDL lipoproteinat dhe rrit HDL).
Rregullon punën e zorrëve dhe tratojnë problemet e kapsllëkun dhe lubrifikon traktin gastrointestinal.

Chia është një plotësues i mirë për dietën e diabetikëve, për shkak të sasisë së madhe të fibrave që përmban. Kjo ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, sepse fibra kap një pjesë të atyre sheqernave dhe i lëshon ato ngadalë, gjë që parandalon spikatje të glukozës dhe insulinës në gjak. Është e këshillueshme që të përfshihen fara në sallatra frutash ose në perime.

Ndër përfitimet e farave të chia është që të ndihmoni në humbjen e peshës. Kjo është për shkak se ajo mbush stomakun dhe na bën të ndihemi të plotë për shkak të aftësisë së saj të madhe për të thithur lëngje. Dhe, pasi rregullon nivelet e sheqerit në gjak, ndihmon për të shmangur dëshirat për ëmbëlsirat. Pasi ta lexoni do ju ftoja ti benit “like” dhe “SHare” ne menyre qe ta lexojne dhe miqte tuaj.