Hodhi uthull në një fetë buke dhe zbuloi një truk që të gjithë duhet ta dini

412

Uthulla është një nga përbërësit që kemi të gjithë në kuzhinë tonë. Ne kryesisht e përdorim atë në gatim ose për të përgatitur një salcë sallate pasi ajo jep një shije të këndshme dhe të veçantë për ushqimet tona, por shumë njerëz nuk e dinë që lëngu ka qëllime të tjera dhe prona medicinale gjithashtu.
Vazhdoni të lexoni artikullin më poshtë për të parë 6 përdorimet e uthullës që nuk i dinit.

ZHBLLOKON LAVAMANIN
Lavamani i bllokuar është një nga ëndrrat më të më të këqija për çdo shtëpiake. Problemi mund të kërkojë kohë për të zgjidhur, por ka një truk të lehtë që mund të provoni – derdhni vetëm një gotë sode buke dhe uthull brenda, pastaj prisni që tubi të reagojë dhe derdhni ujë të nxehtë në lavaman sapo të përfundoni.

HEQ NGJITJETS QE KANE MBET
Nëse keni mbetje ngjitëse në muret ose sipërfaqet e tjera, thjesht spërkatni me uthull të bardhë në zonën dhe hiqni mbetjet me një pecetë më pas.

ELIMINON ERERAT
Nëse doni të parandaloni aromat që vijnë nga koshi juaj e plehrave, uthulla është zgjidhja juaj më e mirë. Lyejeni një copë bukë me uthull të bardhë, pastaj vendoseni në kazanin me erë të keq dhe lini atë brenda natës. Në mëngjes, do të vëreni se era është zhdukur dhe kutia ka aromë të freskët

PASTRUES PËR TE GJITHA QËLLIMET
Nëse doni që shtëpia juaj të jetë e pastër, ju duhet të përdorni produkte të ndryshme pastrimi. Megjithatë, kjo mund të thjeshtohet duke përdorur uthull – kjo është një pastrues për të gjitha qëllimet për shtëpinë tuaj që mund të heqë njollat nga çdo sipërfaqe. Mbushni një shishe spraj me ujë dhe uthull, pastaj shtoni disa pika të detergjentit tuaj të preferuar për të bërë një zgjidhje efektive dhe të fuqishme të pastrimit.

HEQ RRUDHAT MGA KEMISHAT
Nëse këmisha juaj është e rrudhur, por nuk ndiheni si hekurosje në këtë moment, uthullA mund të ndihmoJ. Hidhni një pjesë të uthull dhe 3 pjesë uji në një shishe me spraj, pastaj lëreni përzierjen në këmishën tuaj që të thahet. Pasi rrobat janë të thata, ata do të jenë pa rrudhat.

PASTRON SYZET TUAJA
Nëse syzet tuaja janë gërvishtur, njollosur ose plot pluhur dhe ju nuk mund t’i pastroni mirë pa marrë parasysh çfarë, nuk keni nevojë të shkoni për një palë të reja. Spërkateni pak uthull në syza dhe fshij me një leckë të butë për të hequr të gjitha njollat dhe papastërtitë lehtë.

Siç mund ta shihni, uthull ka shumë më tepër përdorime sesa mendojnë njerëzit. Provoni ta përdorni dhe do të habiteni se sa efektiv është lëngu. Per me shume Shikoni Videon