Doni të keni gjunjë të fortë dhe ligamente të përforcuar? Ja ku është pija më e mirë për ju!

405

Kur arrijmë një moshë të caktuar, trupi fillon të punojë me një ritëm më të dobët dhe për këtë arsye kërkon një stimulim të vogël, që të funksionojë lehtësisht. Kjo pije mund të përmirësojë gjendjen e nyjeve, dhe kërcave tuaja. Dhimbjet e muskujve dhe nyjeve mund të përjetohen në çdo moshë për shkak të faktorëve të ndryshëm, njëra prej tyre është ushtrimi fizik.

Kështu, këtu kemi një ilaç shtëpiak që do t’ju ndihmojë, thjesht keni nevojë për sa vijon:
• Një lugë mjaltë
• Një lugë kanellë
• Një lugë tërshërë
• Një gotë me lëng portokalli
• Dy gota me ananas të copëtuar
• 200 gr. arra të copëtuara
• 200 ml. uji

Së pari duhet të gatuajmë tërshërën, jo më pak se 10 minuta, pas kësaj lejeni të qetësoheni dhe vendosni përbërësit shtesë, përpunoni atë brenda blenderit derisa më në fund të bëhet një masë. Pini 2 gota të kësaj pije të veçantë gjatë gjithë ditës, një herët çdo mëngjes, në mënyrë ideale me një bark të zbrazët dhe një shtesë në mes të ditës. Përsëriteni për 15 ditë dhe dhimbja është zhdukur.

Një tjetër faktor vendimtar për nyjet është ushqimi i duhur, pasi disa ushqime kanë vetitë specifike që do të ndihmojnë në ruajtjen e kësaj.

1. Uji
Konsumi i ujit ju ndihmon për të sintetizuar lëngun synovial aktual dhe për të arritur lagështi adekuate në nyje. Për këtë arsye, është e rëndësishme të krijohet një konsum i përshtatshëm i ujit ose edhe i pijeve isotonic para, gjatë dhe pas stërvitjes fizike. Pirja e 2 litrave ujë çdo ditë është e mjaftueshme për të mbuluar kërkesat e gjithë trupit.

2. Qepa
Perimet si hudhër, qepë të kuqe, presh, hudhër, e kështu me radhë, kanë tendencë të jenë plot me squfur, një lëndë ushqyese e nevojshme për zhvillimin aktual të kolagjenit së bashku me elementë të tjerë që përforcojnë eshtrat, tendinat, si dhe ligamentet. Kur bëni ushtrime të forta, ushtrimi që nevojitet për trupin tuaj është squfuri. Një lloj tjetër i ushqimit plot squfur është lakra, si dhe asparagus.

3. Peshku
Disa lloj peshqish si për shembull ton, sardelet, skumbri, troftë, etj. janë të mbushur me acide omega-3, një anti-inflamator efektiv që vepron duke frenuar sintezën aktuale të lidhur me ndërmjetësuesit inflamatorë. Edhe pse nuk ka ndikim të menjëhershëm antioksidant, acide yndyrore omega-3 ndihmojnë në ruajtjen e mureve të qelizave gjatë gjithë procesit të aktivitetit fizik. Rekomandohet të hahet ky lloj i ushqimeve të paktën dy herë në javë. Disa opsione të tjera të acideve omega 3 janë arra, si dhe fara liri.

4. Ushqime të mbushura me vitaminë C
Ushqime të tilla si kivi, luleshtrydhe, domate, portokall, speca të gjallë, majdanoz, brokoli, luajnë një rol në aktivitetin dhe ruajtjen e kolagjenit, si dhe kërceve, strukturat të cilat janë një pjesë e nyjeve. Përveç kësaj, papaja si dhe ananasi, të përbërë nga papain, si dhe bromelain, përbërësit më të lartë anti-inflamator të energjisë. Konsumimi i frutave dhe perimeves duhet të jetë çdo ditë.

5. Mishi si dhe derivatet
Ky lloj ushqimi, ofron proteinat e nevojshme për të sintetizuar kërcet kolagjenoze, si dhe ndalimin dhe zvogëlimin e kohës së rikuperimit nga lezione. Megjithatë, ata kanë më shumë hekur, si dhe zink, lëndë ushqyesve të nevojshëm për rregullimin aktual të lëndimeve. Nuk duhet një përdorim më i lartë i mishit, se 2 ose 3 pjesëve prej 100 gr. Pasi ta lexoni do ju fotja ti benit Like dhe “Share” ne menyre qe ta lexojne dhe miqte tuaj.