Çaji që ju ndihmon të digjni kilet e tepërta, të rregulloni balancën e hormoneve tuaja dhe të hiqni ankthin!

172

Aknet:Një grup nga Tajlanda panë që vaji i esencës së borzilokut trajtonte dhe luftonte bakteret që shkaktonin aknet.Kancer:Bima e borzilokut përmban komponentë që rrisin sistemin imunitar dhe ka veti antiinflamatore që mbrojnë kundër -stresit, dhimbjeve dhe etheve. Shkencëtarët besojnë se borziloku mbron kundër kancerit te mushkërive, të mëlçisë, të gojës dhe të lëkurës falë vetive të tija antioksiduese.Hormonet dhe Tiroidja:Bima e borzilokut mban të balancuar nivelet e kortisolit

Kortisoli i njohur dhe si hormone i stresit e prek trupin në mënyra të ndryshme, duke marrë peshë, me densitetin e kockave, memorjen, me proçesin e të mësuarit, me sëmundjet e zemrës dhe ul gjithashtu sistemin imunitar.Përbërësit:2 filxhanë me ujë,4 gjethe borzilok,2 lugë me limon,1 lugë me fara anis,1 /4 lugë me pluhur vanilje,1 /2 copa xhinxheri të tharë,1lugë me fara korianderi.1 lugë mjaltë.Përbërësit:I zieni të gjithë përbërësit bashkë për 20 minuta. Kullojini dhe pastaj shtoni vaniljen dhe mjaltin. Më pas mjafton thjesht ta pini. Ju bëftë mirë!