Ja pija që ju rinon dhe ndihmon me ruajtjen e niveleve të kolesterolit dhe zemrën

176

Lëngu i misrit është burim i vitaminës (A, C, B kompleks), acid folik, karbohidrate, magnez, fosfor dhe acide yndyrore.Përveç kësaj, misri është i pasur me lutein, i cili është një substancë e aftë për të mbrojtur dhe degjenerimin e zemrës dhe muskujve.Ajo redukton nivelet e kolesterolit, lufton plakjen e parakohshme, përmirëson cilësinë e kockave dhe dhëmbët.

Në shumë vende të Amerikës Latine, veçanërisht në Meksikë, është përgatitur një pije me emrin Champurrado që përbëhet nga një kombinim i çokollatës dhe miellit të misrit. Kjo është një pije shumë energjike dhe zakonisht merret në mëngjes.
Ja 2 menyrat e përgatiottjaessë lëngut te misrit
PËRBËRËSIT:

-2 lugë miell misri
-2 lugë kakao pluhur
-2-3 lugë kafe sheqer kaf
-1/2 lugë çaji kanellë
-1/2 lugë çaji i farës së anise, e grimcuar
-1 gotë uji
-1 filxhan qumësht


Na ndiqni ne: